Open Ukrainian Citation Index

Open Ukrainian Citation Index (OUCI) — це пошукова система і база даних наукових цитувань, які надходять від усіх видань, що використовують сервіс Cited-by від Crossref та підтримують Initiative for Open Citations.

OUCI покликаний спростити пошук наукових публікацій, привернути увагу редакцій до проблеми повноти та якості метаданих українських наукових видань, покращити представлення українських наукових видань у спеціалізованих пошукових системах (наприклад, Dimensions, Lens.org, 1findr, Scilit), що може розширити їхню читацьку аудиторію, дозволить бібліометристам вільно вивчати зв’язки між авторами та документами з різних наукових дисциплін, зокрема, в галузі суспільних та гуманітарних наук.

Також, відповідно до принципу роботи OUCI, в ідеалі, в майбутньому кожна позиція списку використаної літератури повинна буде містити DOI, відтак пошукова система OUCI полегшить процес перевірки джерел, що були використані у процесі написання наукових робіт.

Пошукова система і база даних наукових цитувань Open Ukrainian Citation Index (OUCI) розраховує метрики, що повинні допомогти користувачам з пошуком потрібної інформації, наприклад, H-індекс та i10-індекс журналів. Усі дані отримано виключно з бази Crossref. Якщо ви помітили помилку, будь ласка, перевірте, чи видавець передав коректні дані в Crossref і, в разі потреби, попросіть видавця змінити, додати, відкрити інформацію.

Команда OUCI свідома того, що в світі є багато прикладів некоректного використання метрик, проте, на нашу думку, проблема не в самих базах даних чи інструментах, а в хибній інтерпретації наукометричних показників. Такі ініціативи як Сан-Франциська декларація про оцінку наукових дослідженьЛейденський маніфестMetric Tide закликають до відповідального застосування цих метрик, і творці OUCI також рекомендують дотримуватись цих принципів.

Розробники OUCI переконані, що саме рецензування (розгляд наукових публікацій вченими, які є фахівцями у тій галузі науки, що й оцінювана ними публікація) є найкращим механізмом контролю якості наукових досліджень. Якщо Вам відомі видання, які не проводять належного рецензування рукописів, проте видають свої публікації за наукові — зверніться до головного редактора, засновника, видавця, членів редколегії, колег-науковців у Вашій галузі з вимогою припинити підтримувати це видання.

Інформацію про журнали, що публікують рукописи без належного рецензування, користувачі OUCI можуть видалити з результатів пошуку просто вказавши ISSN відповідного видання. Також, для зручності користувачів, які звикли покладатися на експертні висновки інших ресурсів, ми плануємо запропонувати в інтерфейсі фільтри, які дозволять проводити пошук документів лише серед видань, що представлені в Scopus та Web of Science Core Collection.

Адміністратори закладів вищої освіти та наукових установ України зможуть скористатися метриками OUCI для проведення оцінювання наукової продуктивності та впливовості окремих публікацій, наукових колективів та видань своїх установ.

Система OUCI дозволяє переглянути кількість публікацій та кількість цитувань українських видавців наукових журналів, а також кількість публікацій, кількість цитувань, H-індекс та i10-індекс українських наукових журналів.

Ukrainian Journal of Physical Optics

Журнальні метрики OUCI можна використовувати як альтернативне джерело даних для проведення порівнянь продуктивності та цитатної впливовості українських журналів у обраних спеціальностях. Згадані метрики не оцінюють якість опублікованих матеріалів, проте можуть бути цінним джерелом інформації для експертів.

Також, з допомогою OUCI бібліометристи можуть проводити аналіз зв’язків між авторами та документами з різних наукових дисциплін. Реалізовано можливість експорту даних у xls-форматі.

Author: Vadim