Новими видами зброї масового ураження є: радіочастотна, радіологічна, інфразвукова, геофізична та променева.
Радіочастотна зброя використовує електромагнітні випромінювання надвисокої або наднизької частот. Діапазон надвисоких частот – в межах від 300 мГц до 30 гГц. До наднизьких частот віднесено частоти, коливання яких менше за 100 Гц. Радіочастотна зброя діє на живі організми. Вона спричиняє порушення роботи центральної нервової системи, мозку, серця, кровоносної системи. Радіочастотні випромінювання діють також на психіку людини, порушують сприйняття і використання інформації про навколишню дійсність, викликають слухові галюцинації, перекручують мовні повідомлення, які вводяться в свідомість людини. Бойовими комплексами радіочастотної зброї є генератори надвисоких частот або надзвичайно низьких частот з антенами напрямленої дії. Такі комплекси можуть бути наземного, повітряного і космічного базування.
Радіологічна зброя використовуєі бойові радіоактивні речовини. Ці радіоактивні речовини виготовляють у вигляді розчинів або порошків, які мають у своєму складі радіоактивні ізотопи хімічних елементів, їм властиве іонізуюче випромінювання. Іонізуючі випромінювання, діючи на тканини організму людини, призводять до їх руйнування, стають причиною променевої хвороби або ураження окремих органів. Людина потребує медичної допомоги і тривалого лікування. Дію радіологічної зброї можна порівняти із дією радіоактивних речовин, які виникають під час аварій на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин або вибуху ядерного боєприпасу. Навколишнє середовище забруднюється, що спричиняє згубні наслідки для тварин і рослин. Використання радіологічної зброї може здійснюватися в розпилювачах авіаційних приладів, авіаційних бомб, безпілотних літаків, артилерійських снарядів та інших боєприпасів.
Інфразвукова зброя використовує напрямлене випромінювання потужних інфразвукових коливань з частотою нижче за 16 Гц. Такі коливання впливають на нервову систему, порушують роботу шлунка, спричиняють головний біль та біль у внутрішніх органах, порушують ритм дихання. Якщо потужність випромінювання дуже велика і дуже мала частота, виникає блювання, запаморочення, непритомність. Інфразвукове випромінювання стає причиною порушення контролю за своїми діями, страху, паніки. Для генерування інфразвуку можуть використовуватись реактивні двигуни з резонаторами і відбивачами звуку та інші спеціально виготовлені засоби.
Геофізична зброя – це сукупність різних засобів, які дають змогу використовувати у військових цілях руйнівні дії неживої природи за допомогою штучних змін фізичних властивостей і процесів, які виникають в атмосфері, гідросфері і літосфері Землі. Руйнівна дія багатьох природних процесів базується на їх потужній енергії. Можливі заходи активної дії на геофізичні процеси, які передбачають здійснення в сейсмонебезпечних районах штучних землетрусів, ураганів, вогненних бур, гірських обвалів, снігових лавин, оповзнів, потужних приливних хвиль типу цунамі і т. п. Діючи на процеси в нижніх шарах атмосфери, можна викликати проливні дощі, град, тумани. Утворюючи затори на річках і каналах, викликають повені, затоплення, порушення судноплавства, руйнування гідроспоруд. Вивчається можливість зміни температури повітря за допомогою розпилення речовин, які поглинають енергію сонця, зменшуючи кількість опадів. Зруйнування шару озону в атмосфері дає змогу спрямувати в райони, зайняті противником, космічні промені і ультрафіолетове випромінювання сонця. Для дії на природні процеси можуть використовуватись хімічні речовини: йодисте срібло, карбомід, тверда вуглекислота, вугільний порох, сполуки брому, фтору та ін. Можливе використання потужних генераторів електромагнітних випромінювань, теплових генераторів та інших технічних засобів.
Променева зброя – це зброя, уражаюча дія якої базується на використанні гостронапрямлених променів електромагнітної енергії або концентрованого пучка елементарних частинок, розігнаних до великих швидкостей. Основними видами променевої зброї є лазерна і пучкова. Лазери являють собою потужні випромінювачі електромагнітної енергії оптичного діапазону, які називаються квантовими оптичними генераторами. Принцип роботи лазера базується на взаємодії електромагнітного поля з електронами, які входять до складу атомів і молекул робочої речовини. Випромінювання лазерів когерентне, воно має постійну різницю фаз між коливаннями. Воно розповсюджується в середовищі вузьконапрямленим променем і характеризується високою концентрацією енергії. Залежно від робочої речовини лазери бувають газові, напівпровідникові, рідинні, твердотілі. У газових лазерах використовують неон, аргон та інші гази або пару, наприклад, пару кадмію. У напівпровідниковому лазері які робочу рідину використовують арсенід галію, який має властивості напівпровідника. Рідинними речовинами лазерів є речовини органічних барвників або неорганічних солей металів. У твердотілих лазерах використовують рубін або скло в суміші з рідкоземельними елементами, а також діелектрики. Основними елементами лазерів, крім робочої речовини, є джерело накачки й оптичний резонатор. Уражаюча дія лазерного променя – нагрівання до високих температур матеріалів об’єкту опромінення, їх розплавлення і навіть випаровування. Пошкоджуються елементи обладнання на виробничих підприємствах і техніці, у людей виникають опіки шкіри і сітківки очей. Лазерний промінь не має видимих ознак (вогню, диму, звуку), діє приховано. В тумані, під час опадів, у забрудненій атмосфері дія лазера значно послаблюється. Використання лазерної зброї з найбільшою ефективністю можна досягти в космічному просторі для знищення міжконтинентальних балістичних ракет і штучних супутників Землі.
Пучкова зброя – різновид променевої зброї. Основним уражаючим фактором є гостроспрямований пучок насичених енергією заряджених або нейтральних часток (електронів, протонів, нейтральних атомів водню), які розганяються до великої швидкості. Потужний потік енергії утворює на об’єкті механічні ударні нагрузки, інтенсивну теплову дію та ініціює короткохвильові електромагнітні випромінювання (типу рентгенівських). Об’єктами ураження можуть бути люди, крилаті ракети, літаки, наземна техніка, штучні супутники Землі, міжконтинентальні балістичні ракети, радіоелектронне обладнання. Бойові комплекси пучкової зброї можуть виготовлятись в варіантах наземного, морського і космічного базування.
Матеріал підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області