Онлайн-конференція «Екологічна безпека України в умовах воєнного часу та програма «Green economic recovery»

На сьогодні зруйновано безліч об’єктів інфраструктури та небезпечних промислових об’єктів.  В умовах війни увага всіх зосереджується на головних для виживання питаннях: фінансування армії, влаштування біженців та надання допомоги пораненим. Але в той же час, потрібно приділяти увагу й іншим можливим наслідкам війни та вивчати їх комплексно, оскільки проблеми стану довкілля можуть легко перетворитися на загрози соціального характеру. Наприклад, сильне забруднення питної води чи пошкодження потужного промислового об’єкту неминуче призведуть до хвороб і загибелі людей, що в свою чергу викличе проблеми економічного характеру.

Збройні дії вже сьогодні спричиняють порушення рельєфу, руйнування ґрунту, забруднення й отруєння повітря та води, знищення рослинного і тваринного світу.

З точки зору довкілля не буває локальної війни, адже наслідки навіть найменших військових дій поширюються на цілий світ і мають виключно шкідливі результати на здоров’я та життя цілого людства.

В Україні 4 АЕС! Додатково на території Чорнобильської АЕС розташовані сховища ядерних відходів! Стан цих об’єктів у зв’язку з воєнним конфліктом невідомий!

Ведення будь-яких бойових дій біля АЕС становить пряму загрозу їхньому можливому знищенню та поширенню радіоактивного забруднення, включаючи транскордонне!

В Україні 465 хвостових та осадових сховищ. Це об’єкти підвищеної небезпеки, що зберігають 6 млрд. тон відходів, частина з яких містять високотоксичні речовини.

У разі знищення захисту частина об’єктів може стати джерелами транскордонного забруднення. У разі руйнування даних об’єктів ліквідація аварій неможлива.

Особливе занепокоєння викликають підприємства хімічного фенолу та сховища відходів із високим вмістом фенолів.

Ефект доміно може бути створено через вибухи (послідовне знищення прилеглих небезпечних об’єктів).

У небезпеці також металургійні об’єкти. Близько Дністра розташовані сховища відходів із залишками сірчаної руди. Це пряма небезпека не лише для України.

Збитки громадської інфраструктури та відсутність зелених коридорів підвищують ризик виникнення величезних відходів тваринного походження на тваринницьких підприємствах.

Все вищезгадане вказує на пряме порушення українського екологічного законодавства, прав людини, ядерної безпеки та миру у всьому світі.

Професійна асоціація екологів України ініціює проведення онлайн-конференції щодо стану екологічної безпеки та розробки дорожніх карт поствоєнного зеленого відновлення.

Людмила Циганок, Президент профспілки екологів ПАЕУ наголошує: «На сьогодні війна зруйнувала чи позбавила можливості здійснювати господарську діяльність підприємствам на території  близько 15 % країни, частина підприємств релокуються (переїжджають). Підприємства, які знищені потребуватимуть  пропозицій щодо озеленення, нових технологій і т.д., які будуть впроваджуватися і відновлюватися. Варто вже зараз готувати комплексну експертність.

Для 85% території держави актуальними лишаються питання роботи у військовий час.

Окрім того, Екоштаб з початку війни фіксує злочини проти довкілля, щоб в поствоєнний період надати максимально зважені та дієві рішення.

Тому конференція об’єднує зусилля тих, хто розуміє багатокомпонентність і важливість викликів».

Author: Vadim